czwartek, 13 sierpnia 2015

Jak założyć firmę?

Obiecałam wam takiego posta, ale ciągle było mi z nim nie po drodze. Tak naprawdę wiele osób wyraziło chęć przeczytania jak się to robi, ale nie ułatwiliście mi zadania konkretnymi pytaniami.



Tak naprawdę jeśli już wiecie co chcecie robić samo założenie firmy nie jest wcale skomplikowane. Już przez internet możecie wypełnić formularz a następnie w urzędzie podpisać to co potrzeba. Nie bedę tego rozwijać bo w internecie jest mnóstwo miejsc gdzie wszystko opisane jest krok po kroku, Możecie to znaleźć np TU

Ja postaram się napisać o kilku sprawach mniej biurokratycznych, które raczej nie są poruszane, a które się może komuś przydadzą.
  • Po pierwsze jedno z waszych pytań, co wpisać do PKWiU (Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług). Moja rada to zastanowić się co robimy, zastanowić się co byśmy chieli robić w przyszłości, wziąć pod uwagę wszelkie ewentualności i wpisać jak najwięcej. Ja szczerze mówiąc przeczytałam wszystkie kategorie i zaznaczyłam wszystko co robię lub co sądzę że mogłabym robić. Ponieważ ja w firmie musiałam zawrzeć też mój wyuczony zawód, bo w nim też pracuję było tego naprawdę sporo. 
  • Po drugie przy rejestracji w Urzędzie Skarbowym proponuję wyrobienie sobie europejskiehgo NIPu firmy (różni się on dwoma literami z przodu), ale będziecie mogli sprzedawać i kupować na terenie Unii Europejskiej. Być może teraz o tym nie myślicie, ale np dochód z reklam Googla już jest właśnie wpisywany w tym okienku. Dodatkowo jeśli np chcecie sprzedawać na Da Wanda to ich firma jest z Niemiec i potrzebujecie europejskiego NIPu.
  • Po trzecie uwaga na oszustów. Gdy założycie firmę możecie dostać różne pisna, że np należy zapłacić 200 zł za wpis do jakiejś ewidencji -TO OSZUSTWO. Tzn, oni pewnie mają jakąś swoją ewidencje ale wy wcale nie musicie być do niej wpisani a oni żerują na niewiedzy początkujących. 
  • Po czwarte jak wiadomo na samym poczatku liczy się każdy grosz, warto więc oszczędzić tam gdzie można, z drugiej strony księgowość to ważna rzecz a nie wszyscy mają takie wykształcenie- ja np. byłam w tej kwestii zupełnie zielona. Ja korzystam z serwisu IFIRMA . Można tam naprawdę w prosty i łatwy sposób księgować wszystko, ja robię to sama dzięki ich programowi. Jeśli czegoś nie wiemy zawsze można zadzwonić i się dowiedzieć (naprawdę z dodzwonieniem się nie ma problemów - a ja na początku dzwoniłam kilka razy). Program podpowiada mi jakie deklaracje muszę wygenerować każdego miesiąca, co musze opłacić, pokazuje mi prognozy. Naprawdę łatwo i przystępnie. Wiem że też mają program lojalnościowy więc jeśli zgłosicie się do mnie to dostanienie 50 zł do wykorzystania za darmo.
  •  Gdzie sprzedawać: wszędzie gdzie się da, ja polecam DaWandę, bo można sprzedawać tam też za granicę, tylko pamiętajcie że musimy zapłacić jej 10% od sprzedaży. Najlepiej jest mieć więc własny sklep internetowy. Wiem, że są firmy, które za niewielkie pieniądze mogą wam taki sklep zrobić (do mnie zgłaszało się swego czasu kilka).  
  • Nie zrażajcie się. To nie jest tak że zakładacie firmę i od razu macie wielkie zyski i wszystko jest super. Na poczatku raczej więcej się dokłada do interesu niż zyskuje, następnie tyle się wkłada ile zarabia a dopiero potem zaczynamy naprawdę zarabiać. Ja firmę mam już od roku i w tym momencie już jestem na etapie zarabiania. Być może nie są to jeszcze ogrone pieniądze, ale z miesiąca na miesiąc jest coraz lepiej. 
Tak naprawdę nie wiem co chcielibyście jeszcze przeczytać. Jesli zadacie jakieś konkretne pytania to postaram sie na nie podowiedzieć.
Pozdrawiam
Diana

14 komentarzy:

  1. Bardzo przydatne informacje :)
    Ja mam tylko obawy co do tego startu, czy na wstępie całe te opłaty podatki itd mnie nie wykończą już na samym początku :(

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie ma dochodu - nie ma podatku - pozostaje ZUS - ale jeśli jest to działalność dodatkowa, płaci się tylko zdrowotne, które odlicza się od podatku - naprawdę nie ma się czego bać...

      Usuń
    2. Warto próbować, sa tez np inkubatory przedsiębiorczości które mogą pomóc i doradzić.

      Usuń
  2. Fajnie jest przez pierwsze dwa lata... Potem był dylemat - potrzebne inwestycje na rozwój a tu duży zus... Nie miałam już z czego dokładać do zusu... Najlepiej mini biznes założyć za granicą... :-/

    OdpowiedzUsuń
  3. ja pracuję, ale cały czas myślę, żeby założyć działalność i legalnie sprzedawać swoje rękodzieło, ale nie wiem czy warto

    OdpowiedzUsuń
  4. Gdybym zakładała kiedyś firmę, wrócę do tych informacji.
    :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Dziękuję za te informacje, Zawsze się zastanawiałam jak długo trzeba przetrwać bez zysków, ile trzeba mieć na kupce żeby móc dalej tworzyć mimo braku zysków. Inne pytanie to jak się rozreklamować.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Na relkamę chyba powinien być oddzielny post i może poprosze o wpis gościnny kogoś kto zna się na tym lepiej. Przetrwanie bez zysków, hmmm ok pół roku bez jakiś większych zysków, ale też fakt że na początku mnóstwo pieniędzy inwestowałam w lepsze tkaniny, lepszy sprzet.

      Usuń
  6. Bardzo cenne informacje i na pewno się przydadzą :)

    OdpowiedzUsuń
  7. No tak to niestety jest, że żeby zarabiać, trzeba najpierw zainwestować - oprócz pieniędzy także czas, cierpliwość i nerwy. Informacje bardzo przydatne.

    OdpowiedzUsuń
  8. Ja również ostatnio zakładałam działalność i zastanawiałam się jak wypełnić vat-7?
    Stwierdziłam, że jeżeli nie znam takich podstaw to zrobię to przez biuro księgowe. okazało się, że nie jest trudne, jednak wolałam sama tego nie robić, aby później nie mieć problemów przez źle wypełnione wnioski.

    OdpowiedzUsuń
  9. Świetnie napisane. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń