środa, 17 kwietnia 2013

Podstawy haftu krzyżykowego

Jak obiecałam mały kursik z haftu dla Was. Ja zaznaczę że nie jestem wcale zaawansowaną hafciarką a moje poglądy dotyczące haftu są dosyć liberalne. Z haftem wychowałam się od dziecka jednak był to raczej haft płaski niż krzyżykowy.

Dobra zaczynamy.
Tkanina
Haftować można na kanwie lub lnie (oczywiście można próbować na innych materiałach) te jednak mają regularny splot. Dla początkujących polecam kanwę, obecnie na rynku są nawet kanwy z już rozrysowaną siatką
Foto
Dzięki temu łatwo połapać się w większym wzorze a pod wpływem ciepłej wody krateczki znikają. Można też użyć różnych spieralnych flamastrów i taką siatkę rozrysować samemu.

Kanwy czy lny dostępne są w rożnych kolorach, oraz wielkościach. Próbując kupić kanwę zobaczycie różne numerki, oznaczają ne na ile kanwa jest drobna im mniejszy numer tym krzyżyki na kanwie będą drobniejsze. Myślę że każda hafciarka powinna sama zdecydować na jakiej kanwie haftuje jej się najlepiej.
Haftujemy muliną (która składa się z 6 nitek) jeśli haftujemy na drobniejszej kanwie nie robimy tego wszystkimi 6 nitkami tylko mniejszą ilością. TU możecie zobaczyć jak wygląda poszczególna ilość nitek na danej kanwie.

 Igły
Igły do haftu cechują się tym, że są tępe (dzięki czemu nie ucierpią nasze łapki) i mają duże oczka, by łatwo było przewlec nić. Ja na początku używałam zwykłej igły, nie przeszkadzało to zupełnie w haftowaniu, jednak niejednokrotnie moje paluchy były obolałe, wydatek na igłę nie jest duży a naprawdę można sobie życie ułatwić.
Foto
 Nici i muliny
Najczęściej do haftu używa się muliny, są różne firmy ją produkujące. We wzorach najczęściej są opisane już kolory jakich się powinno użyć. Ja pisałam jestem liberalna i np dobieram czasem kolory z tych które mam albo jakieś zamieniam tak by mi się bardziej podobało. (Pewnie zostanę zlinczowana). Czasem we wzorach są podane kolory dość drogich mulin jednak w internecie można bez problemu znaleźć ich zamienniki na tańsze.

Tamborek
Tamborek ułatwia haftowanie jednak nie jest niezbędny.

Szybki mini kursik haftu krzyżykowego
  Haftowanie ściegiem krzyżykowym nie jest trudne. Dla ogólnego wyglądu naszego haftu najważniejsze jest równomierne i dokładne wykonanie poszczególnych krzyżyków. Wszystkie ściegi kryjące muszą być skierowane w jedną stronę.Czyli te przekątne nitki które są pod spodem zawsze są w jedną i tą samą stronę a te z góry też zawsze w jedną stronę. 

Chciałam zrobić dla Was zdjecia ale że pada deszcz to niestety wychodzą okropnej jakości musze się więc posiłkować stronami internetowymi i znalazłam dla Was filmiki

ścieg krzyżykowy
ścieg liniowy
Oczywiście my w pracach będziemy robić te małe krzyżyczki i w zależności od wzoru w danych kolorach.

Nie wiem czy ten post się komukolwiek przyda, doświadczone hafciarki prosze o opinię co jeszcze warto byłoby tu dopisać.


16 komentarzy:

  1. Jejciu :) Dzięki za ten kursik i informacje. Dla mnie jako laika w hafcie krzyżykowym, tym postem strasznie mi pomogłaś. Buziaki dla Ciebie za to!:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziekuje Baardzo za ten kursik :) Tak sie ostatnio zastanawialam co i jak jest z tym haftem i dzieki Tobie teraz juz wiem :) Pozdrawiam Agnieszka

    OdpowiedzUsuń
  3. na spokojnie posledze może coś mi wyjdzie
    a skąd brać wzory ?

    OdpowiedzUsuń
  4. przyda się przyda :) czekałam na coś takiego!

    OdpowiedzUsuń
  5. O fajne dziękuję, może się zmobilizuję, w końcu haftowanie to jedno z moich postanowień noworocznych :))

    OdpowiedzUsuń
  6. Żeby jeszcze czas był, to by było cudnie ;)

    OdpowiedzUsuń
  7. super kursik :) a jeszcze powiedz mi o co chodzi z tym praniem? (po co?)
    pozdrowienia

    OdpowiedzUsuń
  8. Super Diana dziękuję, po weekendzie będę próbować. Podasz jeszcze jakieś dobre źródło wzorów dla laików. :)

    OdpowiedzUsuń
  9. Diano, jak dobrze, że zamieściłaś te informacje ! Właśnie siedzę nad kanwą i liczę oczka-dziurki w niej. Widzę, że na filmiku pani ma zabezpieczone brzegi kanwy jakąś taśmą. Czy brzegi trzeba wcześniej zabezpieczyć czy nie jest to konieczne ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. ja osobiście nie zabezpieczam , ale np można obrzucić maszynowo, albo ręcznie...

      Usuń
  10. kiedyś coś tam próbowałam ale jednak mnie nie wciągnęło za to mogę podziwiać dzieła innych :)

    OdpowiedzUsuń
  11. Fantastycznie to zrobiłaś , na pewno się przyda :)

    OdpowiedzUsuń
  12. ale fajnie pokazane ... pozdrawiam ciepluteńko

    OdpowiedzUsuń
  13. Witam;)Dziękuję Ci za te wszystkie nieocenione wskazówki;)Mam zamiar nauczyć się haftu krzyżykowego,więc wyczytam wszystko co napisałaś;)
    Pozdrawiam Ilona

    OdpowiedzUsuń