czwartek, 5 lipca 2012

Polskie wakacje - ZGŁOSZONE MIEJSCA

A oto miejsca warte zobaczenia według Was:

moniśka
Zakopane z pieknymi górskimi widokami oraz Kazimierz Dolny, urokliwy i idealny ka krótki wypadfar.focle
województwo lubuskie i miasto - Zieloną Górę - gdzie rzeczywiście jest pieknie - kraina lasów i zieleni :) Nie musimy daleko jeździć - mamy blisko jeziora - np jezioro Niesłysz w Niesulicach z czystą wodą. Nad rzeką Odrą płynącą niedaleko - wędkują mój teść i szwagier :) Latem wybieramy się na wycieczki nad rzekę lub jezioro - a jesienią szukamy grzybów - których jest tutaj zatrzęsienie :) niedaleko - w Nowej Soli jest park krasnala - gdzie dzieciaki mogą szaleć wśród małych domków i figurek krasnali :D a w samej Zielonej Górze - super jest Palmiarnia z egzotycznymi roślinami. Kiedyś mieszkał tam nawet krokodyl :) We wrzesniu odwiedzcie Winobranie - cały tydzień świętują winiarze - Zielona Góra słynie z winnic :) Są koncerty, imprezy - degustacje i stragany. Zapraszam :)

Wiolka Turska

Jako miłośniczka piękna, rękodzieła, kolorów i ciepła polecam pewną polską wioskę, która z pewnością wszystkim czułym na rzeczy niesamowite, stworzone ludzką ręką się spodoba. Głownym bohaterem jest – taaadaaam! – ZALIPIE!
„Zalipie – wieś w województwie tarnowskim (gmina Olesno), na Nizinie Nadwiślańskiej. Znany ośrodek kultury ludowej, odręczne malatury o motywach roślinnych i geometrycznych na ścianach domów i budynków gospodarczych”
/Nowa Encyklopedia Powszechna PWN/
Pierwszy raz do Zalipia zabrali mnie rodzice, kiedy byłam 6-letnią dziewczynką. Mało pamiętam z tej podróży, ale z opowieści Mamy wiem, że kilkakrotnie wręcz płaczem próbowałam wymusić powrót na „kolorową łąkę”.
Dziś nie muszę tego robić, ponieważ w okolicy Tarnowa mam dość dużo krewnych, często tamte rejony odwiedzam. Wtedy wydłużam drogę i zawsze jadę przez tę Malowaną Wieś.
Naprawdę warto wybrać się na wycieczkę w to cudowne miejsce. Ja czuję się tam jak w bajce – budynki ozdobione są ręcznie malowanymi kwiatami (najczęstszy motyw) o bardzo, ale to bardzo intensywnych kolorach, zróżnicowanych tak, że szok. Gospodynie wielu domów chętnie zapraszają do środka, częstują aromatyczną herbatką i pokazują  to rewelacyjne „bogactwo”. Panie tworzą wspaniałe rzeczy, które wręcz promienieją radością i nią napawają. Za każdym razem, kiedy odwiedzam Zalipie wracam z jakimś rekwizytem, który prezentuje komuś bliskiemu. Sama w domu rodzinnym mam mnóstwo malowanych rzeczy.
Nie ma drugiego tak „artystycznego” miejsca w Polsce… Przynajmniej mi o takowym niewiadomo.
ZAPRASZAM DO ZALIPIAJ
Nie chcę kopiować zdjęć z internetu dlatego więcej nie wkleję, ale ciekawym tego miejsca polecam zobaczyć fotki…Ar_nika 
Babia Góra :-)) Ze wszystkimi przyległymi wzniesieniami i prowadzącymi na nią szlakami z czterech stron świata! Jutro ruszamy od strony południowej, czyli z Orawy, która według mnie jest najbardziej urokliwym zakątkiem w Polsce.!Polecam m.in. przepiękny skansen architektury orawskiej w Zubrzycy Górnej.


 Zgłaszam również kolejne miejsce (na którym zakończyliśmy tegoroczny wyjazd) czyli: Pieniny! A szczególnie urokliwą miejscowość Krościenko nad Dunajcem, przez którą przebiega m.in. szlak architektury drewnianej. Byłam tam już po raz kolejny, a wciąż nie mogę się napatrzeć na cudownie zdobione stare domki, rzeźbione balkoniki i ganeczki... Po prostu cudo!!! W pobliżu przebiega kilka malowniczych górskich szlaków, m.in. Główny Szlak Beskidzki, prowadzący od Ustronia aż po Bieszczady, który z rodziną przemierzamy po kawałku :-) Z pobliskich szczytów polecam tak ukochany przez papieża Jana Pawła II Lubań, z którego rozciąga się wspaniały widok na Zalew Czorsztyński. Są też szlaki typowo pienińskie - którymi można wspiąć się na platformę widokową na Trzech Koronach podziwiając po drodze ruiny Zamku Pienińskiego oraz na własne oczy zobaczyć chyba najsłynniejszą w Polsce (znaną z wielu pocztówek, zdjęć i kalendarzy) krzywą sosnę na Sokolicy :-).
Dla lubiących wodę polecam spływ Dunajcem na drewnianych tratwach, dla amatorów mocnych wrażeń nieco innego typu - dwa parki linowe (jeden z możliwością przemieszczenia się nad wodą na oba brzegi Dunajca - brrrr! aż mnie ciarki przechodzą). "Naukowcom" powinno przypaść do gustu również Muzeum Pienińskiego Parku Narodowego, a zwolennikom dwóch kółek - wciąż poszerzana sieć szlaków rowerowych, w tym prowadzący do Czerwonego Klasztoru - pod rugiej stronie zarówno rzeki, jak i polsko-słowackiej granicy. Myślę, że w Krościenku każdy znajdzie coś dla siebie :-) Mi osobiście - oczywiście poza przepięknymi górami - bardzo spodobała się wyspa usypana przez rzeczne prądy na środku Dunajca, na którą z malowniczego campingu pod nazwą Cypel City można się przedostać w bród. Miałam ochotę zabrać ją cała ze sobą ;-) Niestety musiałam ograniczyć się do niewielkiej ilości kamyczków przepięknie uformowanych przez rwącą wodę...sylwia:)
  Niedzica. Zgłaszam ją, ponieważ w niej mieszkam i uważam, że jest bardzo urokliwym miejscem :) Największą atrakcją Niedzicy jest Zamek oraz trój-wymiarowy malunek na zaporze :)8 komentarzy:

 1. zdjęcie wysłałam :)
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Potwierdzam LUBUSKIE- Zielona Góra (moje miasto) i okolice są piękne, zapraszam :D
  Polska piękny,m krajem jest

  OdpowiedzUsuń
 3. I ja potwierdzam ,Miałam to szczęście spędzić tam pół dzieciństwa :)))

  OdpowiedzUsuń
 4. Rzeczywiście Niedzica i okolice, to urzekające miejsca o każdej porze roku. Pierwszy raz w Niedzicy byłam zimą i zapragnęłam tu zamieszkać. Marzenia się spełniają :)))

  OdpowiedzUsuń
 5. pottwierdzam Lubuskie i dalej okolice Gorzowa,szczególnie nad jeziora z namiotem,przyczepą i do hoteli ...i do lasu...

  OdpowiedzUsuń
 6. Jeżeli chodzi o Zalipie to jak najbardziej potwierdzam! Wracając z tegorocznego urlopu przypadkiem zbłądziliśmy w te rejony i udało nam się zrobić kilka zdjęć. Malowane na ludowo domki są przepiękne!

  Mimo wszystko jednak - z racji mojej nieuleczalnej choroby na góry ;-) - uparcie proponuję Beskidy z ich kapryśną królową oraz Pieniny.

  OdpowiedzUsuń
 7. Kazimierz również polecam!

  OdpowiedzUsuń
 8. tu znalazlam troche ciekawych fotek Zalipia;) jest urokliwym miejscem;) nawet kurnik jest kwieciscie kolrowy;)
  http://swojskapolska.ucoz.com/photo/fotoreportaze/zalipie_pedzlem_malowane/50-0-1319

  OdpowiedzUsuń