piątek, 22 czerwca 2012

Finał wymianki podróżniczej

Bardzo wszystkim dziękuję za udział w mojej wymiance, temat podróży okazał się bardzo ciekawy i w wiele miejsc pokazanych w waszych pracach z wielką chęcią udała bym się na urlop, przodował Paryż (nie wiem czy artyści mają do tego miasta sentyment czy może jest tak dużo przydasiów z motywem tego miasta że łatwo było stworzyć tematyczną pracę). Prezenty miały dojść do wczoraj jednak jak widać za oknem lata nie ma więc i niektóre się troszkę opóźnią mam jednak od wszystkich informacje, że zostały lub w dwóch przypadkach są już zrobione i jak najszybciej zostaną wysłane. W razie jakiś problemów proszę piszcie do mnie.

A oto gdzie możemy spędzić nasze wakacje

Luna zaprasza nas do Paryża

AgKe również zaprasza nas do Paryża, w którym warto zobaczyć:
1. Muzeum Orsay (fr. Musée d'Orsay) bo kocham impresjonistów ;)
2. Cmentarz Père-Lachaise (fr. Cimètiere du Père-Lachaise)
3. katedra Notre-Dame
4. Luwr
5. fromagerie czyli sklepy z serami, im bardziej śmierdzące tym lepiej :D

Bożenka też wybrała Paryż
Atina zaprasza do Kanady

5 miejsc, które warto zobaczyć będąc w Kanadziere
Rezerwaty Indian
 Słowo Kanada (Canada)  pochodzi od wyrażenia indiańskiego „kanata”, oznaczającego osadę.
Na północ od wielkich aglomeracji Ontario zaczyna się kraina Indian. Rzadko widać nazwy miejsc, których pochodzenie można by przypisać europejskim imigrantom. Nazwa miasta Toronto pochodzi od Indian Mohawk, a oznacza "drzewa stojące w wodzie". Nazwy setek miejsc na terenie całej Kanady pochodzą z języków Indian, którzy zamieszkiwali te tereny zanim Europejczycy zaczęli je kolonizować w XVI wieku. Właśnie wokół wielkich jezior na pograniczu obecnych prowincji Quebec i Ontario oraz Stanu Nowy Jork w XVI wieku zamieszkało pięć plemion indiańskich: Mohawk, Oneida, Onondaga, Cayuga i Seneca, później dołączył do nich szczep Tuscarora. Wszyscy posługiwali się językiem Irokezów (Irokez to przezwisko nadane im przez wrogów z północy, z plemienia Algonquin, znaczyło "grzechotniki"). Stworzyli pierwszy na świecie ustój demokratyczny, gdzie każde plemię miało jeden głos, a wszystkie decyzje były podejmowane większością głosów. Ich system polityczny stał się pierwowzorem demokracji amerykańskiej. Irokezi zasłynęli jako dzielni wojownicy, dzięki którym powstrzymany został marsz wojsk francuskich przeciwko Anglikom.
Do dziś funkcjonuje w Kanadzie 196 rezerwatów indiańskich, w których mieszka 1,2 miliona pierwszych mieszkańców tego kraju. Od lat 70. ubiegłego wieku Indianie skutecznie walczą o swoje prawa. Mają reprezentantów w parlamencie i senacie. Są prawnikami, lekarzami i artystami. Mozolnie odtwarzają swoją kulturę i tradycje. Korzystają też ze swojego odrębnego statusu. Niektóre plemiona zaczęły zakładać kasyna, co w Kanadzie jest zabronione, ale to prawo nie dotyczy rezerwatów. Dochody z hazardu dzielone są wśród członków lokalnych społeczności. Często dzięki tym pieniądzom Indianie mają szansę odtworzyć swoją dawną kulturę. Na ich święta pow-wow zjeżdżają różne plemiona, prezentując obyczaje, śpiewy do rytmu bębna. 
Wodospad Niagara
To jedna z największych atrakcji środkowo-wschodniej części USA i Kanady. W tym miejscu rzeka Niagara, płynąca z jeziora Erie do jeziora Ontario, musi pokonać prawie stumetrową różnicę poziomów. Mniej więcej w połowie drogi rzeka rozwidla się na dwie części i spada dwiema około 50-metrowym, przepięknymi kaskadami. Część amerykańska to kaskady Amerykańska i Welon Panny Młodej - 51 i 60 m wysokości, łącznie około 300 m szerokości, a kanadyjska to Podkowa - 49 m wysokości i 900 szerokości. Niagara to prawdopodobnie najsłynniejszy i najbardziej eksploatowany turystycznie wodospad świata. Ale widząc jego pięknąotrudno się temu dziwić.
Calgary
Położone u stóp Gór Skalistych miasto jest metropolią południowej Alberty i idealnym punktem, z którego można ruszyć na zachód. To jedno z największych i najmłodszych miast na Zachodzie. W ciągu zaledwie 125 lat rozrosło się w potężną aglomerację, liczącą niemal 850 tys. mieszkańców. Pamiętając o zimowych igrzyskach w 1988 r., nie trzeba nikogo przekonywać, że Calgary ma sporo do zaoferowania miłośnikom sportów zimowych. Ale do miasta warto przyjechać też by zobaczyć znakomitą, eklektyczną kolekcję Glenbow Museum, stanowiącą świetne wprowadzenie do historii i dziedzictwa kanadyjskiego Zachodu. Atrakcją może być też wjazd na szczyt Calgary Tower. Jest to mierzący prawie 200 m. wysokości najpopularniejszy wieżowiec i symbol miasta. Wizytówką miasta jest doroczny, 10-dniowy kowbojski festiwal Calgary Stampede, na który przyjeżdża ok. 250 tys. widzów i uczestników. To największe rodeo na świecie.
Vancouver
Przepiękne położenie miasta, pomiędzy oceanem, a ośnieżonymi szczytami sprawia, że Vancouver w unikalny sposób koegzystuję z naturą. Tuż za podmiejskimi domami znajdują się zalesione zbocza gór. Dzięki temu w kilka chwil możemy znaleźć się w środku dzikich terenów w głębi lądu. W samym mieście zieleń jest wszechobecna – od ruchliwego portu, idyllicznych plaż i nadbrzeża, aż po unikalne Chinatown, które jest niemal odrębnym miastem i dzielnice drapaczy chmur. To w tym mieście powstał Greenpeace. Po żaglach, jeździe na nartach, czy golfie warto zwiedzić choćby Muzeum Antropologiczne, poświęcone sztuce i kulturze rdzennych mieszkańców regionu (kolekcja rzeźb, słupów totemicznych i przedmiotów codziennego użytku nie ma sobie równych w Ameryce Północnej) oraz Capilano River Regional Park z najdłuższym mostem wiszącym (137 m) przerzuconym nad wąwozem Capilano.
Parki Narodowe
Przyroda i krajobrazy Kanady są wręcz legendarne. Obfitość unikalnych ekosystemów i pejzaży sprawia, że to drugie co do wielkości powierzchni państwo świata odwiedzają miliony turystów. Koniecznie trzeba tam popływać kajakiem (2400 km szlaków) w najstarszym i największym rezerwacie przyrody w Ontario, będącym kwintesencją kanadyjskiego pejzażu - Parku Regionalnym Algonquin. Nie tylko wyjątkowe wybrzeże,  ale i szkocki krajobraz - głębokie zalesione doliny, skaliste półwyspy, trawiaste wzgórza i bagniste wzniesienia oferuje Cape Breton Highlands National Park. Nahanni National Park z wąwozami głębszymi niż Wielki Kanion i wodospadami dwukrotnie wyższymi od Niagary jest wymieniany wśród najwspanialszych parków narodowych w Ameryce Północnej. Chroni jeden z najdzikszych terenów na świecie. Dla żądnych przygód turystów, niezapomnianych wrażeń może dostarczyć położony po obu stronach koła podbiegunowego na Ziemi Baffina, rozległej wyspie na Oceanie Arktycznym, Auyuittuq National Park. Wycieczka po tym bezdrzewnym obszarze, najeżonym szczytami o wysokości przekraczającej 1500 m i pociętym lodowatymi strumieniami lodowcowymi to ogromne wyzwanie dla każdego.

Alicja zabiera nas do Barcelony
 Barcelona jest jednym z najbardziej fascynujących miejsc w Europie. Nigdzie indziej nie znajdziesz takiej różnorodności w jednym miejscu: wielu przepięknych parków, pieszych promenad i deptaków, plaży, klimatycznego Starego Miasta, tylu muzeów i historycznych, zabytkowych budowli, i wielu wielu innych. I dzięki temu z roku na rok przybywa tu coraz więcej turystów, tworząc tu niezapomnianą, wspaniałą atmosferę. To drugie co do wielkości miasto Hiszpanii. Leży w jej północno wschodniej części i jest stolicą prowincji o tej samej nazwie oraz wspólnoty autonomicznej Katalonii. Początki miasta datują się na III wiek p.n.e kiedy to założona przez Rzymian, była jednym z ważniejszych miast kupieckich wokół Morza Środziemnego. 

Miejsca, które warto zobaczyć w Barcelonie:

 • Sagrada Familia. Świątynia Pokutna Świętej Rodziny zaprojektowana przez Antoniego Gaudiego. To niepowtarzalna, secesyjna świątynia rzymskokatolicka. Jej budowa trwa już przeszło 100 lat – została zapoczątkowana w 1882 roku i trwa do dzisiaj. Koniec prac jest przewidziany na rok 2026.
 • La – Rambla ( Ramblas ) to najsłynniejsza, najbardziej ruchliwa i bardzo popularna wśród turystów i miejscowych ulica Barcelony. Deptak ten ma długość 1 km i składa się z mniejszych uliczek prowadzących od Placa de Catalunya do nadbrzeża. Pełno tu straganów, kawiarenek, często odbywają się tam uliczne przedstawienia mimów, tancerzy i aktorów.
 • Starówka miasta ( Barri Gótic / Barrio Gótico ) to dzielnica w stylu gotyckim z XIV / XV w. Z pozostałościami dawnych murów miejskich z czasów Rzymian (IV w. n. e.), ratuszem będącym siedzibą rządu Katalonii, katedrą gotycką Santa Eulalia oraz Muzeum Picassa.
 • Park Guell to duży ogród w północno – centralnej części miasta zaprojektowany przez Antoniego Gaudiego. Nie jest to zwykły park, już od wejścia można zobaczyć dziwaczne budowle, rzeźby i mozaiki.
 • Magiczna Fontanna (La Font Magica) to ogromna fontanna wybudowana u podnóża wzgórza Montjuic. Każdego wieczora można podziwiać odbywające się co godzinę i trwające 15 minut widowisko „woda, światło i dźwięk”. Podczas pokazów w takt muzyki, z setek dysz fontanny wydobywają się strumienie wody o zmiennym ciśnieniu, tworząc rozmaite przestrzennie ukształtowane elementy i figury. Wszystko jest podświetlane zmieniającymi się światłami o różnych kolorach.
 • Dodatkowo warto zobaczyć secesyjne budynki autorstwa Antoniego Gaudiego – Casa Vicens, Casa Batllo, Casa Mila. Innym ciekawym miejscem jest Camp Nou ( jeden z największych obiektów sportowych Europy, własność klubu piłkarskiego FC Barcelona).
 Nastole proponuje zwiedzić Warszawę
 tynka pokazuje nam Rzym
1.Koloseum
2.Schody hiszpańskie
3.Plac Navona
4. Forum Romanum
5.Fontanna di Trevi


 Ruda S. oprowadza nas po Wenecji
1.Ponte del Sospiri - Most Westchnień
2. plac Św. Marka
3. kościół Santa Maria della Salute
4. Pałac Dożów
5. Murano - wyspa szklarzy 

 Jazz pokazuje piękną Grecję
 karto_flana zaprasza do Tyrolu
Tyrol- region w Austrii i Wloszech. Slynnie ze wspanialych kurortow np. Meran- ulibiony kurort austriackiej cesarzowej Sissi. Mozemy tu zobaczyc sredniowieczne zamki np. zamek Landeck. Zwiedzimy Alpy: region alpejskiego mleczka, czekolady Milki, swistakow, szarotek i gencjany. Poznany typowe tyrolskie stroje ludowe i tyrylska muzyke. Tyrolczycy slynna z jodlowania. Kuchnia tyrolska to np. wspaniala tyrolska szynka.
 mam_i_ja przedstawia Rosję, gdzie warto zobaczyć
Złoty Pierścień Rosji


1.    Moskwa – Plac Czerwony

2.    Siewrgijew Posad –Trocko-Sergijewska Ławra

3.    Jarosław – Cerkiew Proroka Eliasza

4.    Rostow – Kreml

5.    Kostroma – Ipatiewskij Monastyr


 Wiola pokazuje Afrykę
Atenkowo zaprasza na Mazury
A warto zobaczyć :

-w Gierłoży Wilczy Szaniec
-Kadzidłowo a w nim park dzikich zwierząt
-Owczarnię a w niej Muzeum Ziemi Mazurskiej
-Giżycko a w nim Twierdzę Boyen
-Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie :)
 amlai pokazuje Grecję

5 rzeczy wartych zobaczenia w Grecji:
1. Meteory
2. Kanał Koryncki
3. Pałac w Knossos
4. Akropol
5. Olimp
 Lady Iness zaprasza do Kołobrzegu
1. Latarnia Morska
2. Muzeum Oręża Polskiego
3. Bazylika Katedralna
4. Ratusz
5 Centrum Atrakcji Wojskowych - Bastion
pandzioszka przedstawia Afrykę
dlaczego warto pojechac do afryki 
1. Jezioro Bogoria - gejzery, gorace żródła, mnóstwo flamingów , jest to bardzo malownicze miejsce
2.Kahamega Forest - jedyna pozostałośc lasu deszczowego w Kenii
3.Salina- solnisko na wyspie  Sal, gdzie woda morska wpompowywana jest do krateru wygasłego wulkanu
4.Kair- największe miasto Afryki
5. Egipt- piękne piramidy
 Hobbystka;) prezentuje Tunezję

1.Medina
2.Plaża hotelowa ( u mnie był nieziemski widok:))
3.Przejażdżka na wielbłądzie:)
4.Pustynia Sahara, są organizowane tam specjalne wycieczki:)
5.Odwiedzić stare miasto:)
Mango Clay zaprasza do Gdańska

 DomUphagena, Naptuna, fabrykę
cukierków Ciuciu, park oliwski, zoo w oliwie, starówkę.
 Aga Jurczyk zabiera nas w Okolice wschodnio-poludniowej Australii
 
1.                       Wielka Rafa Koralowa
2.                       Lasy Tropikalne Queensland
3.                       Morze Koralowe
4.                       Sydney
5.                       Tasmania

Majalena prezentuje Paryż
gdzie warto zobaczyć
1. Dzielnicę łacińską
2. paryski "marais"
3. nadbrzeża Sekwany i Notre Dame
4. Dwudziesta dzielnica
5. dzielnica Belleville

Pauliś   proponuje urlop nad morzem
* morze
* plaża
* latarnia morska
* smażalnia rybek
* spacerek po molo:)


Aga pokazuje magiczną Holandię, a w niej
 1,stare fregaty
 2.stare dukaty
 3.stare lamy olejne
 4.rycerze
 5.wiatraki


Diana zaprasza na Kaszuby
A zobaczyć można :

-Skansen w Szymbarku(z odwróconym do góry nogami domem:)
-Cudny zamek w Malborku
-Muzeum Hymnu Narodowego
-Zamek w Bytowie
-Piękną Łebę z wydmami
 
 Diana zaprasza do Paryża
gdzie warto obejrzeć
1. Wieżę Eiffla
2. Cudowny Luwr
3. Łuk tryumfalny
4. Notre Dame
5. Kabaret Moulin Rouge


Wszystkim bardzo dziekuję za udział w zabawie, zapraszam tez na blogi osób biorących udział w wymiance by dokładniej obejrzeć prezenty, jeśli ktoś chce dodać gdzie nas zaprasza oczywiście uzupełnię posta :)

15 komentarzy:

 1. Wszyscy zrobili wspaniałe upominki :) Diano świetna wymianka :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziekuje Diano za organizacje swietnej wymianki. :) Milych wakacji! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dzięki za świetny temat wymianki i organizację...Paryż faktycznie przoduje ;)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. śliczne prezenciki dzikuje za przemiła zabawe

  OdpowiedzUsuń
 5. świetna wymianka! dziękuję Organizatorce! prezenty które otrzymałam są "inne" niż na zdjęciu - są po stokroć piękniejsze

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo fajny wynik wymianki :)

  OdpowiedzUsuń
 7. udzialu nie bralam, ale patrzac na efekt koncowy moze nawet zaluje :( wspaniale wymianki, cudne historie i opowiesci

  OdpowiedzUsuń
 8. wspaniała wymianka ... cieszę się, że dziewczyny i w naszym kraju widzą perspektywę wypoczynku ... to się chwali !

  OdpowiedzUsuń
 9. Świetne prezenty wymiankowe:) dziękuję ci Diano za pośiwęcony czas w organizację wymianki:) Pozdrawiam ciepło Sylwia - Luna

  OdpowiedzUsuń
 10. bardzo się ciesze ze zdecydowałaś się jednak na moją wymiankę, mam nadzieję, że bedzie tak udana jak Twoja, pozdrawiam i poproszę adres na maila

  OdpowiedzUsuń
 11. Świetny pomysł z tą wymianką! Prezenty bardzo pomysłowe. Żałuję, że nie dałam rady się zapisać - ostatnio dużo wzięłam sobie na głowę zabaw blogowych. Mam jednak nadzieję, że następnym razem się uda :)

  OdpowiedzUsuń
 12. fajna wymianka :)

  mam nadzieję, że moja wymiankowa para jest tak zadowolona z prezentu jak ja :)

  dzięki Diano za perfekcyjną organizację :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Wszystkie prezenty super. Dziękuję za fajną wymiankę. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 14. Żałuję że nie zdążyłam :(Bo widzę że było na prawdę fajnie.

  OdpowiedzUsuń
 15. Ale świetny pomysł na wymiankę... Taki trochę edukacyjny efekt został tez osiągnięty :)

  OdpowiedzUsuń